Sponsorship Opportunities

Sponsorship of the New
London Awards offers a unique opportunity to align your business with the very best projects being delivered in London today. Email Claire Hopkins, call 020 7636 4044 or click here for more details.

NEW LONDON
AWARDS 2013
SHORTLIST
ANNOUNCED!



Book your place at the NLA Annual Lunch where the winners and the New Londoner of the year will be revealed




A shortlist of 130 projects across 14 categories has been selected, recognising the very best in architecture, planning and development in the capital.

Join the capital’s leading decision-makers and professionals across development, design, planning and construction at NLA’s Annual Lunch at the Guildhall on Thursday 11 July and be the first to hear the winners.

For full details and a booking form click here
The New London Awards recognise the very best in architecture, planning and development in the capital.

New and proposed projects across all sectors of the built environment were eligible and were judged by an eminent international jury. The jury was looking for schemes - both built and unbuilt - of the highest design quality that demonstrate a positive impact on their surroundings and make a wider contribution to life in the city.

Winning schemes will be featured in the NLA galleries alongside all shortlisted schemes at The Building Centre and in a special publication.

CONSERVATION & RETROFIT

Sponsored by Urban Space Management

10–4 Pentonville Road, N1
Stiff + Trevillion for Derwent London Ltd
Cutty Sark, SE10
Grimshaw for Cutty Sark Trust
Dalston Lane Terrace, E8
Child Graddon Lewis Architects for LB Hackney
Foundry, N1
Cullinan Studio
London House, EC1
Amin Taha Architects for William Carter Limited
Queens Building, W2
Stiff + Trevillion for Derwent London plc
(submitted by Stiff + Trevillion & Turley Associates)
RAM, Theatre Transformation, NW1
Ian Ritchie Architects Ltd for Royal Academy of Music
The Photographers’ Gallery, W1
O’Donnell + Tuomey Architects for The
Photographers’ Gallery
The White Building, E9
David Kohn Architects for London Legacy
Development Corporation
Wolvercote Road, SE2
Fraser Brown MacKenna Architects for Gallions
Housing Association

EDUCATION

Hayes Primary School, CR8
Hayhurst and Co for LB Croydon
Highgate Junior School, W8
Architype for Highgate School
(submitted by Turley Associates)
Holland Park School, W8
Aedas London for RB Kensington & Chelsea
London South Bank University, SE1
Hawkins\Brown Architects LLP for London
South Bank University
Lowther Primary School, SW13
Patel Taylor for RB Richmond–upon–Thames
Maudsley Learning Centre, SE5
Duggan Morris Architects Ltd for Maudsley Charity
Our Lady’s Convent High School, N16
Jestico + Whiles for Hackney BSF Project Team
Rosendale Primary School Retrofit, SE21
Cullinan Studio for Rosendale Primary School
St Paul’s School Science Building, SW13
Nicholas Hare Architects LLP for St Paul’s School
William Perkin Church of England High School, UB6
Feilden Clegg Bradley Studios for LB Ealing (submitted
by Feilden Clegg Bradley Studios, LB Ealing & Kier)

HEALTH & care

Akerman, SW9
Henley Halebrown Rorrison for Fulcrum
Imperial College for Translational and Experimental
Medicine, W12

Sheppard Robson for Imperial College London
Kidbrooke Extra Care, SE3
PRP Architects LLP for Berkeley Homes
North London Hospice, N21
Allford Hall Monaghan Morris for North London Hospice
Sir Ludwig Guttmann Health & Wellbeing Centre, E20
Penoyre & Prasad for Olympic Delivery Authority
Weale Road, E4
PRP Architects LLP for Circle 33 Housing Trust

HOMES

Archway Studios, SE17
Undercurrent Architects for DRPD
Essex Mews, SE19
MW Architects for Solidspace Developments
Gingerbread House, E9
Laura Dewe Mathews for Laura Dewe Mathews
Seasons House, N6
Zuber Architecture for Rob & Jemima Sanders
Slip House, SW2
Carl Turner Architects for Carl Turner
Tex–Tonic House 1 & 2, SW1
Paul McAneary Architects Ltd for confidential client
The Bluebell House, W13
Burd Haward Architects Ltd for Anthony Ferguson
& Ruth Hanmer
The Workshop, Camden, NW1
Henning Stummel Architects Ltd for Alice Dawson
Tree House, E1
6a Architects for Lizzie Treip and Rowan Moore

HOTELS

45 Park Lane, W1
Paul Davis + Partners for Dorchester Collection
Bulgari Hotel & Residences, London, SW7
Squire & Partners, Antonio Citterio & Patricia Viel and
Partners for Prime Development Ltd
Café Royal Hotel, W1
David Chipperfield Architects for Alrov Properties
(submitted by URS)
Connaught Hotels, E16
Maccreanor Lavington for Connaught Hotels Limited
Great Northern Hotel, N1C
Archer Humphryes Architects Ltd & Dexter Moren
Architects Ltd for King’s Cross Central Limited
Partnership & Ram Group
Park House, E15
East Architecture, Landscape, Urban Design Ltd for
Western Investments Ltd
The Greenwich Hotel, SE10
Assael Architecture for Perequin Ltd

MASTERPLANS & MIXED–USE

Sponsored by Pipers

399 Rotherhithe New Road, SE16
HLM Architects for SCCD Development
Earls Court Project, SW5
Farrells for Capital & Counties Properties
East Village Masterplan, E20
Fletcher Priest Architects for Olympic Delivery Authority
Kidbrooke Village Masterplan, SE3/SE9
Lifschutz Davidson Sandilands for Berkeley Homes
Mildmay Shoreditch, EC2
Feilden Clegg Bradley Studios for Genesis
Housing Association
Royal Docks Development Strategy, E16
Ian Ritchie Architects Ltd for Royal Docks
Management Authority
Surrey Canal: London’s Sporting Village, SE14, SE15 & SE16
Studio Egret West for Renewal
The Electric Quarter, Ponders End, EN3
Karakusevic Carson Architects, Maccreanor Lavington Architects
& East Landscape Design for LB Enfield
The Old Vinyl Factory, UB3
Studio Egret West, Duggan Morris Associates & Allford Hall
Monaghan Morris for Purplexed LLP (JV with Cathedral
Group PLC and Development Securities PLC)
The South Molton Street Building, W1
DSDHA for Bosideng UK Ltd
Tybalds Estate Regeneration, WC1
Avanti, Duggan Morris, Mae & Tibbalds Planning and
Urban Design Ltd for LB Camden
VNEB Opportunity Area Planning Framework
Greater London Authority with Transport for London,
LB Lambeth & LB Wandsworth

OFFICE BUILDINGS

Sponsored by MADE Expo

1 Valentine Place, SE1
Stiff + Trevillion for Dearlfirst Ltd
5 Broadgate, EC2
Make Architects for Blackstone and British Land
62 Buckingham Gate, SW1
Pelli Clarke Pelli Architects & Swanke Hayden Connell Architects
for Land Securities
Alex Monroe Studio, Snowsfields, SE1
DSDHA for Alex Monroe
Blackfriars, SE1
Allford Hall Monaghan Morris for Great Portland Estates
Embassy of the United States, SW8
Kieran Timberlake for US Department of State
Finsbury Circus House, EC2
Fletcher Priest Architects for Union Investment Real Estate
Group (Submitted by Fletcher Priest Architects & Skanska)
One Eagle Place, SW7
Eric Parry Architects for The Crown Estate in
partnership with the Healthcare of Ontario Pension Plan
Sixty Holborn Viaduct, EC1
Kohn Pederson Fox Associates for Bath House Development Limited
The Crystal, E16
Wilkinson Eyre Architects for Siemens

OFFICE INTERIORS

326 Downstairs, EC1
Bennetts Associates
BBC New Broadcasting House, W1
HOK for BBC
Design Studio, Nexus Place, EC4
RTKL
King's Cross Marketing Suite & Argent Offices, N1C
MoreySmith for Argent (submitted by MoreySmith & Argent LLP/King’s Cross Central Limited Partnership)
Lend Lease EMEA HQ, NW1
Woods Bagot for Lend Lease

Public buildings

Supported by Mayor of London

2012 Handball Arena, E20
Make Architects for Olympic Delivery Authority
Aveling Centre, E17
ArchitecturePLB for LB Waltham Forest
Craig Park Youth Centre, N18
Curl la Tourelle Architects for LB Enfield
Forest Road Youth Centre, E8
Matthew Lloyd Architects LLP for Hackney Technology & Learning Centre
Open Air Theatre, NW1
Haworth Tompkins for The New Shakespeare Company
RSC at Temple, WC2
Ian Ritchie Architects Ltd for Royal Shakespeare Company
South Bank WC Pavilion, SE1
Mark Power Architect for Healthmatic Ltd
The Horniman Museum and Gardens, SE23
Walters & Cohen Architects for The Horniman Museum and Gardens
Victoria and Albert Museum, Gallery 40, SW7
6a Architects for Victoria and Albert Museum
TNG Youth & Community Centre, SE26
RCKa for LB Lewisham
Waddon Leisure Centre, CR0
EPR Architects Limited for LB Croydon

Public Spaces

Sponsored by Broadgate Estates

Burgess Park Revitalisation Project, SE5
LDA Design Consulting LLP for LB Southwark
Chancery Lane Masterplan, WC2
Burns + Nice for City of London
Leicester Square, WC2
Burns + Nice for Westminster City Council
New Addington Town Square, CR0
Assemble for LB Croydon
Skirt of the Black Mouth, SE1
Heather and Ivan Morison & Arup for Tate Modern
South Park Landscape and Hub at Queen
Elizabeth Olympic Park, E2

James Corner Field Operations for London Legacy Development Corporation
The Yard, University of Roehampton, SW15
Henley Halebrown Rorrison for University of Roehampton
Van Gogh Walk, SW9
LB Lambeth & Shape for LB Lambeth (submitted by LB Lambeth & Streets Ahead)
Wild Kingdom Playspace, E3
We Made That LLP for Lee Valley Regional Park Authority

Residential

Sponsored by M3 Consulting

Ada Street, E8
Amin Taha Architects for Jack Burns
Barking Riverside – Phase 1, IG11
Sheppard Robson for Barking Riverside Ltd, Bellway Homes, Mace Ltd & Southern Housing Group
Battersea Power Station Phase 1, SW8
Ian Simpson Architects & dRMM for Battersea
Project Phase 1 Land Company (submitted by Battersea Power Station Development Company)
Beveridge Mews, E1
Peter Barber Architects for Southern Housing Group
Brentford Lock West, TW8
Karakusevic Carson Architects, Duggan Morris & Riches Hawley Mikhail for Isis Waterside Regeneration
Bridport House, N1
Karakusevic Carson Architects for LB Hackney
Chelsea Creek, SW6
Squire and Partners for St George Central London
Church Walk, N16
David Mikhail Architects with Annalie Riches for David Mikhail & Annalie Riches
Courtyard Housing, RM8/RM10
Patel Taylor for LB Barking & Dagenham
Dollis Valley, EN5
Alison Brook Architects & HTA for LB Barnet (submitted by Countryside Properties, L&Q & LB Barnet)
Hallsville Quarter, Phase 1, E16
Haworth Tompkins for Bouygues Development
Harper Square, SE1
dRMM Architects for Family Mosaic
King's Cross Central R5, N1C
Maccreanor Lavington for King’s Cross Central Limited Partnership
Maiden Lane, NW1
PRP Architects for LB Camden
Peabody Estate, St John’s Hill, SW11
Hawkins\Brown Architects LLP for Peabody
Rainham Passive Housing, RM12
Maccreanor Lavington for Climate Energy Homes
Silchester, W11
Haworth Tompkins for Peabody
The Heron, EC2Y
David Walker Architects and RHWL for Heron International
The Tapestry Building, N1C
Niall McLaughlin Architects for King’s Cross Central Limited Partnership
Waddon, Croydon, CR0
Levitt Bernstein for CCURV (Partnership between John Laing and LB Croydon)

RETAIL INTERIORS

Fred Perry Westfield Stratford City, E20
BuckleyGrayYeoman for Fred Perry
ROCA London Gallery, SW6
Zaha Hadid Architects for ROCA UK
The Life Goddess, WC1
The Life Goddess for Bedford Estates
The Market Hall, SE1
DLA Architecture Ltd for Trustees of Borough Market

THE TEMPORARY

Canning Town Caravanserai, E16
Ash Sakula Architects for LB Newham
Industri(us) at Canning Town, E16
Fluid Design Ltd
Oculus, WC1
Roz Barr Architects
Olympic and Paralympic Shooting Arenas, SE18
magma architecture PartG for Olympic Delivery Authority
Overlay London 2012
Team POPULOUS for LOCOG
Pop–Up HAWSE
Levitt Bernstein
The Filling Station, N1C
Carmody Groarke for King’s Cross Central Limited Partnership
The Movement Café, SE10
Studio Myerscough for Cathedral Group
The Serpentine Pavilion, W2
Sou Fujimoto Architects for The Serpentine Gallery (submitted by AECOM, Sou Fujimoto Architects & Stage One)
The Shed, SE1
Haworth Tompkins for National Theatre

TRANSPORT & INFRASTRUCTURE

Sponsored by Bircham Dyson Bell

Borough Viaduct, SE1
Jestico + Whiles for Network Rail Limited
East Croydon Station Footbridge, CR0
Hawkins\Brown & Studio Egret West for Network Rail & LB Croydon
Emirates Air Line, SE10
Wilkinson Eyre Architects & Aedas for Transport
for London (submitted by Transport for London & Mace Limited)
Old Street Roundabout, EC1
Tonkin Liu for Transport for London (submitted by Tonkin Liu & JMP Transport and Urban Planning)
Olympic Energy Centre, E15
John McAslan + Partners for Cofley Oxford Street (East) Public Realm
Enhancement Scheme, W1
West One for Westminster City Council