New London Awards 2012 shortlist revealed

Tuesday 19 June 2012

Projects ranging from a small boat perched on top of the Southbank Centre to the entire programme of Olympic legacy masterplans figure on the shortlist of the New London Awards, revealed this morning.

An international jury selected the shortlist of London schemes for the New London Awards, launched last year by NLA to recognise the capital’s best projects across all sectors of the built environment. The schemes – either completed within the past two years or on the drawing board – demonstrate the range of current development activity in London and the wealth of design talent within the capital. But judges felt that they also raised concerns about how that standard – particularly highlighted by a rich crop of education projects coming forward this year – might be maintained in future.

“The New London Awards shortlist provides an impressive benchmark for new architecture in London and a range of exemplar projects for anyone contemplating building in London”, said Peter Murray, Chairman of NLA and New London Awards Jury Chair. “Perhaps Education secretary Michael Gove might take notice. The majority of our jurors are from overseas – Sweden, USA, France, and one is from Scotland. They were unanimous in praising the overall quality of the education submissions – buildings that were commissioned several years ago but would not now be possible under the policies of Mr Gove's department."

The international panel of experts in architecture and urban design, including David J Burney, Commissioner of New York City’s Department of Design and Construction, Dominique Alba, Director of L'Atelier Parisien d'Urbanisme (APUR) in Paris, Riccardo Marini, City Design Leader for Edinburgh City Council, and Monica von Schmalensee, CEO/VD, Partner with White, selected winners across 12 broad sectors of the built environment: from homes to hotels; offices to outside spaces; stations to stadia; schools to service infrastructure; retrofit to restoration. This year there were also new categories on healthcare, masterplans and temporary structures.

Winning and commended schemes – as well as an award for the New Londoner of the Year – will be announced at an awards lunch held at The Guildhall in the City of London onTuesday 10 July 2012. Projects have been awarded not only for their architectural quality but also for the impact they have on the surrounding context.

A new People's Choice Award in association with www.clippings.com will also be awarded; the winner selected by public vote from all shortlisted projects.

All shortlisted projects will feature in a 12-month exhibition at the NLA galleries at The Building Centre and the 2012/2013 edition of the New London book.

All projects submitted – with an estimated total value of over £10 billion – were subject to an extensive process of review by an expert London–based panel ahead of the jury being convened. Judges and expert assessors sought projects that contributed to and enhanced NLA’s vision for New London: a city that is sustainable, civilised and egalitarian, that seeks to improve the quality and standards of new design and respects its rich mix of old and new, that supports the regeneration of its towns, and that strives to improve the usability of its streets and public spaces.

Commended and winning projects were judged to be those that contributed most to their urban environment and local community through design excellence, showed a respect for context and demonstrated innovative and efficient use of resources in their construction, maintenance and proposed lifespan.

Shortlisted Projects:

CONSERVATION & RETROFIT sponsored by NBS
30 North Audley Street, W1K - Latitude Architects and Designers Ltd for Grosvenor
Four Seasons Hotel, W1J - Reardon Smith Architects and Eric Parry Architects for confidential client (submitted by AKT II Ltd)
Haunch of Venison Yard, W1S - Haworth Tompkins Ltd for Haunch of Venison Yard
King's Cross station redevelopment, N1 - John McAslan + Partners for Network Rail
National Maritime Museum, Sammy Ofer Wing, SE10 - Purcell for Royal Museums Greenwich
Regent Street, Quadrant 3, W1B - Donald Insall Associates for The Crown Estate
St. Ermin's Hotel, SW1H - Terry Farrell & Partners for St. Ermin's Property BV
The Granary, IG11 - Pollard Thomas Edwards architects for Rooff Ltd
Wallis House, TW8 - Assael Architecture Ltd. for Barratt West London
The National Theatre Masterplan, SE1 - Haworth Tompkins Ltd for The National Theatre
UCL Wilkins Building Oculus & Octagon, WC1 - Burwell Deakins Architects for University College London 

CULTURE & COMMUNITY
Canada Water Library, SE16 - CZWG Architects for Southwark Council
Clapham Library, Clapham One, SW4 - Studio Egret West for Cathedral (Clapham) Limited & United House Group
National Maritime Museum, Sammy Ofer Wing, SE10 - Purcell for Royal Museums Greenwich
Platform, N7 - van Heyningen and Haward Architects for LB Islington
Tidemill Academy and Deptford Lounge, SE8 - Pollard Thomas Edwards architects for LB Lewisham

EDUCATION sponsored by Pipers
Crown Woods College, SE9 - Nicholas Hare Architects for Crown Woods College
Heartlands High School, N22 - tp bennett for LB Haringey
Kingston Business School, KT2 - HawkinsBrown for Kingston University
New University of the Arts London Campus for Central Saint Martins at King's Cross, N1C - Stanton Williams for Argent / University of the Arts London
Queen Mary, University of London Arts Two, E1 - Wilkinson Eyre Architects for Queen Mary, University of London
Spa School, SE1 - AOC for 4Futures
Stanley Park High, SM5 - Haverstock Associates LLP for LB Sutton
The Goldsmiths Centre, EC1M - Lyall, Bills & Young for The Goldsmiths Company
The Urswick School, E9 - Avanti Architects for Hackney Local Education Partnership
Tidemill Academy and Deptford Lounge, SE8 - Pollard Thomas Edwards architects for LB Lewisham
Isaac Newton Academy, IG - Feilden Clegg Bradley Studios for LB Redbridge (submitted by Skanska LSE)
New Students' Centre (NSC), EC2A - O’Donnell + Tuomey Architects for LSE, Estates Division                  
St John and St James CE Primary School, N18 - SCABAL for St John and St James CE Primary School

HEALTH sponsored by Speechly Bircham
Mary Seacole Centre, Clapham One, SW4 - Studio Egret West for Cathedral (Clapham) Limited & United House Group
Phase 2A Morgan Stanley Clinical Building, WC1N - Llewelyn Davies Yeang for Great Ormond Street Hospital for Children NHS Trust
UCH Macmillan Cancer Centre, WC1E - Hopkins Architects for UCLH Hospitals NHS Foundation Trust (submitted by Skanska Construction)

HOMES sponsored by M3 Consulting
Anne Mews, IG11 - Allford Hall Monaghan Morris and Maccreanor Lavington for LB Barking and Dagenham
In-fill House, NW1 - Patel Taylor for private client
Library Street Affordable Housing, SE1 - Metaphorm Architects for London & Quadrant/Southwark Council
South Kilburn Zone 11, NW6 - PRP Architects for LB Brent
Talgarth Road, SW14 - Weston Williamson for Stadium Housing Group
The Brassworks, W2 - Belsize Architects for The Church Commissioners
22-28 Underwood Road, E1 - Brady Mallalieu Architects for Peabody
East City Point, E16 - Maccreanor Lavington and Shepheard Epstein Hunter for Countryside Properties (UK) Ltd
Embassy Gardens, SW8 - Feilden Clegg Bradley Studios, Allford Hall Monaghan Morris and FLACQ / Arup for The Ballymore Group
Minoco, E16 - Feilden Clegg Bradley Studios and Glenn Howells Architects for Ballymore Group
Peabody Whitechapel Estate, E1 - Niall McLaughlin Architects for Peabody
Vaudeville Court, N4 - Levitt Bernstein Associates for Homes for Islington/LB Islington
White Horse Street, W1J - Studio Seilern Architects for Motcomb Estates

HOTELS sponsored by Whitbread
Aloft ExCel London, E16 - Jestico + Whiles for ExCel London/Starwood
Belgraves Hotel, SW1X - EPR Architects Ltd for Harilela Hotels

MASTERPLANS
Brentford Lock West, TW8 - Tibbalds Planning and Urban Design for ISIS Waterside Regeneration
East Croydon Masterplan, CR0 - Studio Egret West and Croydon Council for Croydon Council
Greenwich Millennium Village, SE10 - Jestico + Whiles for Greenwich Millennium Village Limited
Meridian Water, N18 - LDA Design for Enfield Council
Mildmay Shoreditch, E2 - Feilden Clegg Bradley Studios for Genesis Housing Association
Mount Pleasant, WC1X - Terry Farrell & Partners for Royal Mail Group
Neptune Wharf - Fish Island, E3 - Stock Woolstencroft for Neptune Group
Number One Oxford Street, W1 - Allford Hall Monaghan Morris for Derwent London
Olympic Legacy Communities Masterplan - Allies and Morrison with Maccreanor Lavington and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation 
Wornington Green, W10 - PRP Architects for Catalyst Housing Limited

OFFICES sponsored by Dowling Jones and Stone
5 Hanover Square, W1S - Squire and Partners for Mitsui Fudosan/Stanhope
AirW1 Offices, W1B - Dixon Jones for The Crown Estate
Heron Tower, EC2N - Kohn Pedersen Fox for Heron International (submitted by Redleaf Polhill)
No. 1 Kingsway, WC2B - Sidell Gibson Architects for UKI (Kingsway) Ltd (submitted by ISG)
The Granary, IG11 - Pollard Thomas Edwards architects for Rooff Ltd
120 Fenchurch Street, EC3M - Eric Parry Architects for Saxon Land BV
240 Blackfriars, SE1 - Allford Hall Monaghan Morris for Great Portland Estates
Plot B3, Pancras Square, NC1 - Bennetts Associates Architects for KCCLP/LB of Camden
Regent Street Block, W4 - Allford Hall Monaghan Morris for The Crown Estate

PUBLIC SPACES sponsored by Broadgate Estates
Abundant Amelia, SE17 - Dallas Pierce Quintero for Southwark Council
Arundel Square, N7 - Pollard Thomas Edwards architects and Remapp for United House Developments / Londonewcastle and Islington Greenspace
Exhibition Road Project, SW7 - Dixon Jones for RB Kensington and Chelsea
Ladywell Fields, SE13 - BDP for LB Lewisham
Mount Street Public Realm, SW1 - BDP for Grosvenor and Westminster City
St Paul's Churchyard, EC4M - Townshend Landscape Architects for City of London
St Stephens Green, E3 - PRP Architects for Old Ford Housing Association
Stitching the Olympic Fringe, various locations - London Legacy Development Corporation
The Isis Education Centre, W2 - David Morley Architects for The Royal Parks and Royal Parks Foundation
Venn Street Shared Space, SW4 - Urban Initiatives/FM Conway for LB Lambeth
Leyton Links, E10 - East Architecture, Landscape, Urban Design Limited for LB Waltham Forest
London Wall Place, EC2 - spacehub for Hammerson plc

SPORT & PLAY
Eton Manor, E20 - Stanton Williams for Olympic Delivery Authority
Hackney Marshes Centre, E9 - Stanton Williams for LB Hackney
Leyton Open Spaces, E11 - mae LLP for LB Waltham Forest
Up at the O2, SE10 - Bblur and Rogers Stirk Harbour + Partners for AEG (submitted by ISG)

THE TEMPORARY
A Room For London, SE1 - David Kohn Architects for Living Architecture in association with Artangel
City of Sculpture, various locations - City Planning Delivery Unit, City of Westminster
Portable Gallery - Mobile Studio for UCL Museums & Collections
Sugarhouse Studios, E15 - Assemble for London Legacy Development Corporation
Timber Wave, SW7 - AL_A and Arup for American Hardwood Export Council

TRANSPORT & INFRASTRUCTURE sponsored by Bircham Dyson Bell
Bow Riverside - Adams and Sutherland for British Waterways
King's Cross station redevelopment, N1 - John McAslan + Partners, Arup, Network Rail and Vinci for Network Rail
New Bus For London - Heatherwick Studio for TfL
London 2012 Olympic Park Infrastructure, E14 - Olympic Delivery Authority
Blackfriars Station, EC4V - Jacobs and Tony Gee & Partners for Network Rail

Share this page Toggle