New London Awards 2016 - Winners Announced

Overall Winner, Holmes Road Studios, NW3 by Peter Barber Architects for LB Camden

Conservation & Retrofit, Mount Pleasant Studios, WC1 by Peter Barber Architects for LB Camden

Culture & Community, Shaftesbury Theatre, WC2 by Bennetts Associates for Shaftesbury Theatre and The Theatre of Comedy Company

Education, RCA Battersea, SW11 by Haworth Tompkins for Royal College of Art

Housing, Somerleyton Road, Brixton, SW9 by Metropolitan Workshop, Haworth Tompkins, Mae, Foster Wilson and Zac Monro for LB Lambeth, Ovalhouse, Brixton Green and igloo regeneration

Housing, Corner House, W1 by DSDHA for Derwent London

Hackney Wick Central, E9 by Karakusevic Carson Architects and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation

Mixed-use, Queens Park Station Area, NW6 by Maccreanor Lavington for LB Brent

Mixed-use, The Scene, E17 by Pollard Thomas Edwards for ISHA / Hill

The Leadenhall Building, EC3 by Rogers Stirk Harbour + Partners for British Land / Oxford Properties

Coal Drops Yard, N1 by Heatherwick Studio for King's Cross Central Limited Partnership

Retail & Restaurants, German Gymnasium, N1 by Allies and Morrison and Conran and Partners for King’s Cross Central Limited Partnership

The Temporary, PLACE/Ladywell, SE13 by Rogers Stirk Harbour + Partners for LB Lewisham

Home for the homeless wins top architecture prize

Holmes Road Studios in Camden by Peter Barber Architects, which provides accommodation for 59 homeless people, is the Overall Winner – the ‘best of the best’ of the 2016 New London Awards. The jury applauded the almshouse-inspired studio flats that will give its occupants a real sense of belonging, empowerment and self-worth to enable them to find their feet.

Peter Barber Architects also won best built project in the Conservation & Retrofit category for its Mount Pleasant Studios project, and a commendation for its Employment Academy scheme in the Education category. 

Tony Pidgley, Chairman of Berkeley Group, received New Londoner of the Year Award for his substantial contribution to the capital, his companies having been responsible for the construction of some 40,000 homes in London over the last two decades. 

The annual awards is organised and hosted by New London Architecture to celebrate the best architecture and development recently completed or in design across the capital.

From a shortlist of 136 projects, 26 category winners were honoured across all sectors of London’s built environment, ranging from Housing to Offices, Education to Transport & Infrastructure, and Public Spaces to Masterplans & Area Strategies. Each scheme was selected by a prestigious international jury advised by London-based experts for having both the highest design quality and most positive social and economic impact for London.    

Rogers Stirk Harbour + Partners won the Mayor’s Prize, selected by newly elected Mayor of London Sadiq Khan, for its PLACE/Ladywell residential project, which will provide 24 homes for local families in need. The Lewisham Council scheme occupies a site awaiting development, and uses a volumetric construction method to create high quality temporary accommodation that has a design life of 60 years and is re-deployable up to five times.

The inaugural People’s Choice award, which gave members of the public the chance to vote for their favourite London buildings over the London Festival of Architecture in June, went to reForm Architects and Elliott Wood’s Rotherhithe Bridge design. Receiving an overwhelmingly number of votes, the win for the currently unfunded project demonstrates the will of the two communities it will link.

The Ashden Prize – championing sustainable projects that demonstrate high levels of energy efficiency – was won by The New Studio at Wimbledon College of Arts. Designed by Penoyre & Prasad, the highly energy efficient project received the second highest BREEAM score in the world in design stage assessment, and has achieved below Zero Carbon and an A+ EPC rating.

Winners 2016 Toggle

NEW LONDONER OF THE YEAR
Tony Pidgley


OVERALL WINNER
Holmes Road Studios, NW3
by Peter Barber Architects for LB Camden 


ASHDEN PRIZE
Supported by Ashden
Winner
New Studios, Wimbledon College of Arts, SW19 by Penoyre & Prasad for University of the Arts London
Commended
7 Air Street, W1 by Barr Gazetas for The Crown Estate
Crouch End Picturehouse, E8 by Panter Hudspith for Picturehouse Cinemas Ltd
Maurice Wohl Clinical Neuroscience Institute, SE5 by Allies and Morrison for King's College London
Wilton's Music Hall, E1 by Tim Ronalds Architects for Wilton’s Music Hall Trust 


MAYOR’S PRIZE
Supported by the Mayor of London
Winner
PLACE/Ladywell, SE13 by Rogers Stirk Harbour + Partners for LB Lewisham
SpeciallyCommended
Chicken Town, N15 by Assemble for LB Haringey, Create London and GLA
The Deptford Project, SE8 by Rogers Stirk Harbour + Partners, KDS, PTEa, FHA and Ash Sakula for U+I Group PLC
Commended
Hackney Wick Central, E9 by Karakusevic Carson Architects and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation
The Library at Willesden Green, NW10 by Allford Hall Monaghan Morris for LB Brent
RCA Battersea, SW11 by Haworth Tompkins for Royal College of Art


PEOPLE’S CHOICE
Winner
Rotherhithe Bridge
reForm Architects and Elliott Wood Partnership


CONSERVATION & RETROFIT
Sponsored by Urban Space Management
UnbuiltWinner
Fairfield Halls & College Green, CR9 by Rick Mather Architects for LB Croydon
Built Winner
Mount Pleasant Studios, WC1
by Peter Barber Architects for LB Camden
Restoration Winner
Wilton's Music Hall, WC1
by Tim Ronalds Architects for Wilton’s Music Hall Trust
Commended
55 Broadway, SW1 by TateHindle Ltd for Transport for London
East Dulwich Picturehouse & Café, SE22 by Panter Hudspith for Picturehouse Cinemas Ltd
184 Shepherd's Bush Road, W6 by Collado Collins Architects for Westerland Real Estate Limited 


CULTURE & COMMUNITY
Winner
Shaftesbury Theatre, WC2 by Bennetts Associates for Shaftesbury Theatre and The Theatre of Comedy Company
Commended
Camberwell Library, SE5 by John McAslan+Partners for LB Southwark
Crouch End Picturehouse, E8 by Panter Hudspith for Picturehouse Cinemas Ltd


EDUCATION
Winner
RCA Battersea, SW11 by Haworth Tompkins for Royal College of Art
Commended
The Bath House Children's Community Centre, E8 by Lipton Plant Architects for The Bath House Children's Community Centre
Employment Academy, SE5 by Peter Barber Architects for Thames Reach
Newington Green Primary School, N16 by Paul Murphy Architects for Newington Green Primary School


HOMES
Winner
Modern Mews, W2 by Coffey Architects for Daniel & Ruth Wilson
Commended
Hindmans Road, SE22 by Foster Lomas for FWD
The Tailored House, W14 by Liddicoat & Goldhill for Roger Johnson


HOTELS
Commended
Green Rooms, N22 by SODA for The Mill Co. Project


HOUSING
Sponsored by Turley
Unbuilt Winner
Somerleyton Road, Brixton, SW9 by Metropolitan Workshop, Haworth Tompkins, Mae, Foster Wilson and Zac Monro for LB Lambeth, Ovalhouse, Brixton Green and igloo regeneration
Built Winner
Corner House, W1 by DSDHA for Derwent London
Commended
Greenwich Housing by Bell Philips Architects for RB Greenwich
South Acton Phase 3.1, W3 by Stitch for Countryside Properties


MASTERPLAN & AREA STRATEGIES 
Winner
Hackney Wick Central, E9 by Karakusevic Carson Architects and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation
Commended
Wood Green Framework for Change, N22 by Fluid for LB Haringey 

MIXED-USE
Sponsored by International Fire Consultants (IFC Group)
Unbuilt Winner
Queens Park Station Area, NW6 by Maccreanor Lavington for LB Brent
Built Winner
The Scene, E17 by Pollard Thomas Edwards for ISHA / Hill
Commended
Blossom Street, E1 by Allford Hall Monaghan Morris, DMA, DSDHA and Stanton Williams for British Land
Highgate Shoreditch Hotel, E1 by Gensler for Highgate Holdings Inc.
The Plimsoll Building, N1 by David Morley Architects for King's Cross Central Limited Partnership
 

OFFICE BUILDINGS
Sponsored by RIBA Appointments
Unbuilt Winner
Battersea Power Station, Phase 2, SW8 by Wilkinson Eyre Architects for Battersea Power Station Development Company 
Built Winners
The Leadenhall Building, EC3 by Rogers Stirk Harbour + Partners for British Land / Oxford Properties
Roundhouse Administration Building, NW1 by Urban Space Management for Roundhouse
Commended
Thornsett Road, SW18 by Allies and Morrison for Banham Group
 

OFFICE INTERIORS

Winner
U+I Headquarters, SW1 by Coffey Architects for U+I
Commended
Camden Collective, NW1 by CO-DB + RARA for Camden Town Unlimited
MS Amlin, EC3 by tp bennett for MS Amlin 


PUBLIC SPACES
Sponsored by Broadgate Estates
Unbuilt Winner
Transforming Public Realm in King's Cross, Farringdon, Holborn and Seven Dials by LDA Design Consulting Ltd for LB Camden
Built Winner
Gasholder Park, N1 by Bell Phillips Architects for King's Cross Central Limited Partnership
Commended
Millwall Quietway Link, SE19 by Sustrans for Transport for London 


RETAIL & RESTAURANTS
Unbuilt Winner
Coal Drops Yard, N1 by Heatherwick Studio for King's Cross Central Limited Partnership
Built Winner
German Gymnasium, N1 by Allies and Morrison and Conran and Partners for King’s Cross Central Limited Partnership 


THE TEMPORARY
Unbuilt Winner
PLACE/Ladywell, SE13 by Rogers Stirk Harbour + Partners for LB Lewisham
Built Winner
Camden Collective, NW1 by C0-DB + RARA for Camden Town Unlimited
Skip Garden, N1 by Jan Kattein Architects, Julia King, Özkurt & Eland and The Bartlett School of Architecture, Chris Dembinski, Yangyang Liu, Carrie Conningsby, Charlie Redman, Rachael Taylor, Valerie Vyvial and Ali Conning-Rowland for King's Cross Central Limited Partnership 
Commended
Platform, Southwark, SE1 by Alan Pipe & Partners for U+I Group PLC
Sculpture in the City 2015, EC2 by City of London Corporation


TRANSPORT & INFRASTRUCTURE

Winners
Mini Holland, Waltham Forest, E10, E11, E17 by what:if projects for LB Waltham Forest
Crossrail Place, Canary Wharf, E14 by Foster + Partners for Canary Wharf Group
Commended
Somers Town Bridge, N1 by Moxon Architects Ltd for King's Cross Central Limited Partnership


WELLBEING
Sponsored by Hoare Lea
Unbuilt Winner
Holmes Road Studios, NW3 by Peter Barber Architects for LB Camden
Built Winner
Camden Active Space, WC1, WC3, NW5 by Erect Architecture, LUC and Wayward for LB Camden

Expert Assessors Toggle

  • Mark Bruce, Director, EPR Architects
  • Martyn Evans, Chief Executive, Uncommon
  • 
Kathryn Firth, Urban Design/Masterplanning Consultant
  • Jeremy Foster, Director Heritage and Conservation, Ramboll UK
  • Jerome Frost, Director of Planning, Arup
  • Carol Lelliott, Partner, Nicholas Hare
  • Sally Lewis, Director, Stitch
  • Alex Lifschutz, Director, Lifschutz Davidson Sandilands
  • Jacob Loftus, Head of UK Investment, Resolution Property IM LLP
  • Rosemarie MacQueen MBE, Consultant / Lecturer
  • Jonathan Manser, CEO, The Manser Practice Architects + Designers
  • Anne-Marie Nicholson, Senior Partner, PRP
  • Tracey Pollard, Director, Bruce Gillingham Pollard
  • Jack Pringle, Managing Director, Perkins+Will London
  • Arianna Ricciotti, Development Executive, The British Land Company
  • John Robertson, Principal Director, John Robertson Architects
  • Hilary Satchwell, Director, Tibbalds Planning and Urban Design
  • Anna Strongman, Partner, Argent

International Jury Members Toggle

  • Dominique Alba, Director, Atelier Parisien, d’Urbanisme, Paris

  • David J Burney, Professor of Planning and Placemaking, Pratt Institute School of Architecture, 
New York City
  • Riccardo Marini, Senior Consultant, 
Gehl Architects
  • Peter Murray, Chairman, 
New London Architecture
  • Monica von Schmalensee, CEO, Partner, 
White Arkitekter
  • David Taylor, Editor, 
New London Quarterly

About the Awards Toggle

NLA's annual New London Awards recognise the very best new architecture, planning and development in the capital.

New and proposed projects across 15 sectors of the built environment are eligible for submission - from office buildings to housing; mixed-use to temporary projects; and masterplans to major infrastructure initiatives.
 
Entries will be assessed by an eminent international jury who will be seeking schemes of the highest design quality, that demonstrate a positive impact on their surroundings and make a wider contribution to life in the city.
Winning schemes will be announced on 7 July at NLA’s Annual Lunch at The Guildhall and will feature in the NLA galleries at The Building Centre alongside all shortlisted schemes, and in a special publication.

 
Two additional accolades will be drawn from submissions across all categories: the Mayor’s Prize, in association with the Mayor of London, celebrating the project that best creatively contributes to the capital’s economy; and the Ashden Prize recognising the best in efficient energy use.

Sponsorship Opportunities Toggle

Sponsorship of the New London Awards aligns your business with the very best projects being delivered in London today. 

If you would like more information on sponsorship for the New London Awards 2017 contact: Emily Wilson on 020 7636 4044 or email: emily.wilson@newlondonarchitecture.org

Related Content, Events and News Toggle

New London Awards 2016 Lunch - Fully Booked!

Award

Join the capital’s leading decision-makers and professionals across development design, planning and construction at NLA's Annual Lunch on Thursday 7 July and be first to hear the winners of the New London Awards 2016 and New Londoner of the Year presentation.

-